Období chřipky je pomalu ale jistě tady. Víte, jak se správně chránit před patogeny? Základem je správná desinfekce rukou!

Asi jste si všimli, že v posledním měsíci se výrazně zvýšila prodejnost gelů na desinfekci rukou. V drogériích jsou snad všechny gely i mýdla vyprodaná a my tak marně čekáme až se zásoby naskladní zpátky. Z toho vyplývá jediné – lidé začali být zvýšeně opatrní jak kvůli novému koronaviru, tak chřipce, která nabývá na síle a ještě nás trochu potrápí.

Desinfekce rukou je důležitá zvláště v zimním období, kdy nejvíce obávaná je právě epidemie chřipky.

Ať už cestujete nebo jezdíte městskou hromadnou dopravou, je dobré dodržovat pár pravidel správné desinfekce rukou a ochránit se tak před případným onemocněním.

Správný postup desinfekce rukou

Desinfekční gel jako takový vás jen tak neochrání. Je velmi důležité postupovat podle návodu, který je jednoznačný – pokud totiž nedodržíte pár těchto zásadních pravidel, desinfekce nebude fungovat!

Desinfekci rukou provádíme vždy podle návodu (ten si za čas zautomatizujete, není to nic složitého). Nutné je dodržení doby expozice tzv. 3060 sekund musíte nechat účinnou látku vstřebat do kůže a nechat působit.

Ruce nedesinfikujeme pouze jednou. Desinfekci provádějte bezprostředně před kontaktem s nemocným, před jídlem apod… a následně i po ukončení kontaktu!

Součástí desinfekce rukou je i mechanické mytí rukou, které je samozřejmě součástí osobní hygieny. Správný postup mechanické očisty i desinfekce rukou můžete vidět na obrázku.

Začínáme třením dlaně proti dlani. Pokračujeme tak, že pravou dlaní myjeme hřbet levé ruky a opakujeme i opačně. Následuje mytí dlaní s roztaženými prsty, umýváme meziprstní prostory. Pokračujeme mytím vnější strany prstů proti druhé dlani s uzamčenými prsty. Velmi důležitým krokem je krouživé mytí palce uzavřenou dlaní. Na tento krok se velmi zapomíná. Naposled krouživě mneme sevřené špičky prstů v dlani.

Stejný postup potom platí i pro desinfekci rukou gelem – celý postup zopakujte. Pro absolutně perfektní desinfekci rukou se doporučuje provést výše popsaná mechanická očista rukou a následně ihned použít na suché ruce desinfekční prostředek.

Další důležité zásady mechanického mytí rukou

  • ruce zvlhčit vodou
  • nanést mycí přípravek a dobře rozetřít na rukou
  • s malým množstvím vody napěnit
  • vlastní mytí 30 vteřin
  • dobře opláchnout tekoucí pitnou vodou
  • do sucha utřít ručníkem pro jedno použití
Desinfekce rukou
Jediný správný postup pro dokonalou desinfekci rukou!
Tagy: Populární