Máte stres ze zkoušek nebo z nového zaměstnání? Trápí vás neustále problematická pleť? Možná máte problém jménem akné excoriée!

Obtěžují vás trvale se tvořící pupínky? Pokud máte neustálé nutkání si hrbolky a nerovnosti na pleti škrábat a „operovat“ možná že příčinou vaší nepěkné pleti není běžné akné, ale za vším může stát napětí, úzkost a nervozita.

Strhávání stroupků, škrábání a další poškození pleti, které může vést až ke vzniku trvalých drobných jizviček má dokonce svůj odborný název. Jedná se o tzv. dermatilománii nebo také akné excoriée.

Jaké jsou příznaky?

Obvykle před samotným škrábáním cítíme napětí a neklid. Na pleti si vyhmatáme většinou jen nepatrný kožní defekt (pupínek, stroupek, jizvičku atd.) Jakmile nerovnost objevíme, tak ihned pociťujeme nutkání škrábat si toto místo.

Nejčastěji si lidé s dermatilománií škrábou pleť obličeje. Poškozována může být ale i kůže na jiných místech např. záda, dekolt, paže nebo nohy.

Příznaky se u jednotlivých osob mohou lišit; někdo stráví škrábáním kůže pár minut několikrát za den, u jiných tato činnost může trvat i hodiny.

Nutkání začít si škrábat kůži nejčastěji vyvolává psychické napětí nebo náš pocit, že je pleť plná nečistot.

Poškozování pleti bývá prováděno nejčastěji vlastními nehty. Někdy si ale osoby berou „na pomoc“ různé nástroje jako např. pinzetu, jehlu a další. Málokdo však doma najde sterilní jednorázovou jehličku nebo vysterilizovanou pinzetu. Postižené osoby nejčastěji sáhnou po tom, co zrovna objeví a často je jedná např. o špendlík nebo jehlu ze šitíčka.

Nutkání může být tak akutní, že osoba se nechce zdržovat odlíčením pleti natož dezinfekcí např. tonikem s obsahem alkoholu. Tak osoby „operují“, aniž by si umyly ruce. V pleti ryjí nehty, za nimiž žije spousta bakterií. To může způsobit závažné problémy.

Akné excoriée
Akné excoriée jsou jen skryté psychické problémy, napětí a stres.

Proč je to nebezpečné?

  • Akné excoriée může přejít ve velmi vážný problém. Škrábáním kůže si můžeme zanést i závažnou infekci. Ty nejzávažnější infekce mohou dokonce způsobit abscesy či život ohrožující poranění. Zanesení infekce dost často vyžaduje neodkladnou návštěvu lékaře a včasné nasazení antibiotik.
  • Na pleti trvale zůstávají drobné i hlubší jizvičky nebo barevné fleky. Vyhojený zánět může také trvale zanechat změny barvy pleti nebo i závažné nevzhledné pigmentové skvrny.

Kdo bývá postižený?

Postiženi bývají v psychické tenzi. Pociťují nepříjemné napětí, úzkost, stres ale i nudu. Touto činností pak postižení snižují své napětí a uklidňují se tak. Problém se začíná objevovat obvykle v pubertě, kdy se v důsledku kolísaní hormonálních hladin kvalita pleti mírně zhoršuje.

Podle statistik se akné excoriée vyskytuje převážně u žen.

Co můžeme udělat?

Abychom zjistili pravou příčinu našeho akné, tak si musíme sahání a škrábání pleti absolutně zakázat. Nutkání můžeme potlačit třeba malou procházkou, cvičením nebo pochováním si vašeho domácího „mazlíčka“. Uvidíte, že se pak vaše pleť viditelně zlepší.